Demo: Pääsin lauantaina kisaamaan taas rally-tokossa. Tällä kertaa suoritus ei ollut Emännän mielestä ihan niin komea kuin viimeeksi, enemmän sellainen mäyräkoiramainen (paljoa enempää "puuttuvaa yhteistyötä" ei olisi enää radalle mahtunut, kun nuuskin melkein joka kyltillä), mutta joka tapauksessa pisteet riittivät hyväksyttyyn tulokseen ja koulutustunnukseen! Sain siis alokasluokassa 81/100 pistettä ja RTK1:n.
Juhlan kunniaksi oli luonnollisesti kakkua.
Seuraavan kerran radalla onkin kuulemma siniset kyltit, kun nämä olivat meidän viimeiset kisat vanhoilla rally-tokosäännöillä. Kunhan Emäntä on omaksunut uudet säännöt ja minä uudet tehtävät, niin sitten toivottavasti päästään jatkamaan tämän lajin parissa kisaamista.
Kisoissa oli tällä kertaa muitakin mäyräkoiria mukana. Yhden mukavan tsirpukan kanssa pääsin vähän tekemään tuttavuutta ja kävelemään yhdessä. Harmi, etten saanut tutustua useampiin kollegoihin. Sitä niin harvoin pääsee koirienilmoille täältä perämetsästä, niin olisi mukava seurustella muiden kanssa, kun kerrankin on paljon koiria paikalla!



Ei kommentteja:
Lähetä kommentti